Pin It

Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka dwóch rzeczy: zdrowia i szczęścia. Zadbanie o kondycję fizyczną wydaje się być łatwiejszym zadaniem: odpowiednia dieta, dużo ruchu i snu. O wiele trudniej znaleźć odpowiedź na pytanie: co zrobić, aby nasze dziecko było szczęśliwe? Wbrew pozorom, wystarczy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Jakimi?

Sami bądźcie szczęśliwi

Dzieci uczą się poprzez naśladowanie dorosłych. Dotyczy to nie tylko sprzątania, mycia zębów, posługiwania się łyżką, ale również emocji. Dzieci są mistrzami obserwacji i odczytywania uczuć, nawet jeżeli staramy się je ukryć. Jeśli chcecie, aby wasza pociecha była szczęśliwa, zadbajcie również o własne szczęście. Otaczajcie się ludźmi pozytywnie nastawionymi do życia, starajcie się znaleźć choć chwilę czasu dla swoich pasji i zainteresowań, cieszcie się każdym nowym, wspólnie spędzonym dniem.

Nauczcie budować relacje

Człowiek jest istotą społeczną. Do życia potrzebuje innych ludzi. Ich obecności, bliskości, wsparcia. Samotność nie sprzyja szczęściu. Od najmłodszych lat pokazujcie dziecku, jak ważne są dobre relacje z innymi. Oczywiście nie chodzi o silenie się na uśmiech do kogoś, kto nas obraża czy krzywdzi. Chodzi o dbanie o wartościowe związki, szczególnie te z najbliższymi. Świadomość, że w ciężkich chwilach dziecko ma się do kogo zwrócić o pomoc, daje mu poczucie bezpieczeństwa. A bez poczucia bezpieczeństwa nie można mówić o szczęściu.poradniki ciążowe

Nie oczekujcie perfekcji

Chcecie, aby wasze dziecko było najlepsze w każdej dziedzinie? Ma być idealne i nieomylne? Ma przynosić ze szkoły same piątki i szóstki? Stop! Zbyt wysokie wymagania i oczekiwanie, że dziecko będzie perfekcyjne we wszystkim, co robi, to prosta droga do niskiego poczucia własnej wartości. Maluch musi wiedzieć, że kochacie je zawsze. Nawet wtedy, gdy przyniesie ze szkoły jedynkę albo rozleje zupę. Pamiętajcie również, aby chwalić dziecko nie za rezultaty, a za wysiłek, który wkłada w ich osiągnięcie.

Uczcie optymizmu

Optymiści żyją dłużej, cieszą się lepszym zdrowiem, są bardziej zadowoleni z życia. Nie chodzi o bujanie w obłokach, lecz o to, aby w każdej sytuacji starać się znaleźć pozytywną stronę. Jeśli sami dostrzegacie raczej ciemne barwy, narodziny dziecka to dobry moment, aby zacząć wspólną naukę optymizmu.

Rozwijajcie inteligencję emocjonalną

Coraz częściej naukowcy zwracają uwagę na to, że o sukcesie życiowym i zawodowym decyduje nie iloraz inteligencji, lecz zbiór umiejętności pozwalających rozpoznawać emocje własne i innych osób, czyli inteligencja emocjonalna. Rozmawiajcie z dzieckiem o uczuciach. Uczcie je nazywania emocji, radzenia sobie z nimi, a przede wszystkim: rozwijajcie w maluchu empatię. Warto również przekazać dziecku, że nie ma złych emocji. Nawet złość, strach czy gniew spełniają określoną rolę. Dziecko należy nauczyć, w jaki sposób sobie z nimi radzić, aby nie krzywdzić siebie ani innych.

Nie ograniczajcie czasu na zabawę

Przyjrzyjcie się swojemu dziecku, gdy pochłonięte jest zabawą. Maksymalne skupienie, błogość i szczęście. Dorośli z biegiem lat tracą tę niezwykłą umiejętność poświęcania się w 100 proc. jednej czynności. A jeszcze trudniej przychodzi nam korzystanie z przyjemności bez poczucia winy, że w tym czasie mogliśmy zrobić coś „pożytecznego”. Dziecko musi mieć czas na beztroską zabawę.

Wspólnie spożywajcie posiłki

Specjaliści od dawna są przekonani, że nic tak nie scala rodziny jak wspólne posiłki. Nieważne, czy będzie to śniadanie, obiad czy kolacja. Ważne, że usiądziecie razem przy jednym stole. Badania potwierdzają, że dzieci, które zasiadają do posiłku razem z rodziną, są bardziej stabilne emocjonalnie, bardziej radosne, a nawet rzadziej chorują na otyłość.

Na podstawie: www.time.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ