Bezpieczne podróżowanie w ciąży
Pin It

Przed zajściem w ciążę uwielbiałaś dalekie podróże. Potrafiłaś spędzić długie godziny w pociągu czy samolocie po to, aby dostać się na drugi koniec kraju, kontynentu czy nawet świata. Kiedy dowiadujesz się, że zostaniesz mamą, pojawia się myśl: czy będę musiała zrezygnować z wszelkich wycieczek? Niekoniecznie. Na pewno jednak będziesz musiała zmienić pewne przyzwyczajenia i skupić się na bezpieczeństwie swoim i dziecka. O czym powinna pamiętać przyszła mama, wybierając się w podróż?

Pozwolenie od lekarza

Przed podróżą należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą. Tylko on może stwierdzić, czy dłuższa wyprawa będzie bezpieczna dla ciebie i dziecka. Opisz lekarzowi (bądź położnej, jeśli to ona prowadzi ciążę) cel swojej podróży i jakie warunki będą panować na miejscu. Specjalista wyrazi zgodę – bądź nie – na wycieczkę, biorąc pod uwagę ryzyko, jakie może ona dla was stwarzać. Jego pisemna zgoda jest konieczna w przypadku, gdy planujesz podróż samolotem i jesteś w trzecim trymestrze ciąży. Przed zakupieniem biletu należy sprawdzić w regulaminie konkretnej linii lotniczej, od którego tygodnia ciąży jest ona wymagana.

Czas podróży

Najlepszym czasem na wyprawę jest drugi trymestr. W pierwszym trymestrze dalsze podróże są odradzane z uwagi na największe ryzyko poronienia, a mdłości na pewno nie zachęcają do wycieczek. Z kolei w trzecim trymestrze przyszła mama łatwiej się męczy, dokucza ciągłe parcie na pęcherz i związana z tym konieczność ciągłego rozglądania się za toaletą. W trzecim trymestrze niewskazane jest również dłuższe siedzenie w jednej pozycji, z powodu zwiększonej podatności na powstawanie obrzęków. W ciąży większe jest także ryzyko powstania zakrzepów żylnych.

Cel podróży

W ciąży unikać należy krajów egzotycznych, z kilku powodów. Przede wszystkim samopoczuciu nie sprzyja gwałtowna zmiana warunków klimatycznych. Upał, wysoka wilgotność – mało kto dobrze czuje się w takim otoczeniu, a szczególnie kobieta w ciąży. Drastyczna zmiana jadłospisu i wody sprzyja z kolei biegunkom. Na liście krajów zakazanych są zwłaszcza te, na których terenie wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, oraz te, w których obrębie występuje ryzyko zachorowania na malarię.

Rodzaj transportu

W przypadku większych odległości najwygodniejszym środkiem transportu jest bez wątpienia samolot. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Będąc w ciąży, lepiej nie decydować się na lot dłuższy niż 2-3 godziny. W trzecim trymestrze trzeba mieć przy sobie wspomnianą już zgodę na lot wystawioną od lekarza. Co ważne, w ostatnich tygodniach ciąży przyszła mama nie zostanie w ogóle wpuszczona na pokład samolotu (szczegółowe rozporządzenia w tej kwestii ustala samodzielnie każda linia lotnicza). Przy krótszych dystansach można zdecydować się na pociąg bądź samochód.

Bez względu na wybrany środek transportu należy mieć na uwadze kilka zasad bezpiecznego podróżowania. Przede wszystkim zawsze powinnaś mieć pod ręką butelkę wody mineralnej i kilka drobnych przekąsek (znajdziesz je TUTAJ). Co 1-1,5 godziny warto robić postój, aby chwilę pochodzić i poprzeciągać się. Dobrze mieć także małą poduszkę, którą podeprzesz plecy w odcinku lędźwiowym. Jadąc samochodem, zawsze pamiętaj o zapięciu pasów. Choć prawo dopuszcza ich niezapinanie w widocznej ciąży, nie ryzykuj życiem swoim i dziecka. Pamiętaj jednak, aby dolna część pasów biegła nie przez brzuch, lecz pod nim.

Kosmetyki do opalania dla DZIECI

Dokumenty i leki

W podróż koniecznie zabierz ze sobą kartę ciąży. Przed wyjazdem do innego kraju Unii Europejskiej, udaj się do oddziału NFZ po kartę EKUZ, która uprawnia do skorzystania z bezpłatnej pomocy medycznej. Warto również wziąć pod uwagę dodatkowe, płatne, ubezpieczenie medyczne (sprawdź jednak w zapisach, czy obejmuje ono świadczenia związane z ciążą).

Jeśli przyjmujesz jakieś leki, nie zapomnij ich zapakować. Nawet jeśli systematycznie żadnych nie przyjmujesz, warto zabrać kilka takich, które mogą się przydać w przypadku różnych dolegliwości (np. niestrawności, bólu głowy, przeziębienia), a które można stosować w ciąży. Zawartość apteczki skonsultuj z osobą prowadzącą ciążę.

Rozeznanie terenu

Przed wyjazdem sprawdź okolicę, w której będziesz przebywać. Dowiedz się, gdzie znajdują się apteki i placówki medyczne, w których w razie potrzeby mogłabyś szukać pomocy. Nie licz na swoją pamięć: adresy i numery telefonów zapisz w notesie bądź na karteczce, którą włożysz do karty ciąży.

Ostrożnie ze słońcem

Jeśli wybierasz się w rejony, gdzie słońce silniej operuje, chociażby południe Europy, przygotuj się odpowiednio do panujących tam warunków. Zamiast przesiadywać w pełnym słońcu, chowaj się w cieniu. Nie zapominaj, że nawet w cieniu do skóry dociera pewna dawka promieniowania UV, zawsze więc miej pod ręką krem z wysokim filtrem (w ciąży – najlepiej mineralnym). Noś kapelusz. Pij dużo wody.


Jak przetrwać upały w ciąży?


Jeśli lekarz nie zabronił kąpieli w morzu czy basenie, nie musisz z nich rezygnować. Jednak z jeszcze większą uwagą dbaj o higienę intymną. Zapytaj również lekarza, czy mogłabyś profilaktycznie stosować globulki dopochwowe.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ