blog ojciec
Pin It

Bycie rodzicem jest dla wielu z nas rolą życia. Wielką przygodą, wyzwaniem i odpowiedzialną pracą. Bywa, że chcemy się dzielić własnymi doświadczeniami i przemyśleniami z innymi. Tak właśnie jest w przypadku Kamila Nowaka, prowadzącego popularny blog parentingowy blogojciec.pl. 

Przede wszystkim chciałam zapytać, co to znaczy „być ojcem”? To dar czy przekleństwo?

Chociaż są dni, w których kierowałbym się ku drugiej odpowiedzi, to zdecydowanie przeważają te chwile, w których uważam ojcostwo za dar, bo pomogło mi się zmienić w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Jednocześnie dość duży nacisk kładę na to, aby nie oddzielać zbytnio od siebie bycia ojcem i bycia matką – jasne, każdy ma swoje doświadczenia i swoje podejście do wychowania, które może być różne w zależności od naszej płci, ale przez większość czasu jesteśmy po prostu starającymi się dobrze wypełnić swoją rolę rodzicami.

Jakie błędy, według ciebie, najczęściej popełniają rodzice? Niekoniecznie ci początkujący. Myślę, że nawet mając pięcioro dzieci wciąż można się mylić.

Coś, co odpowiada za najczęściej popełniany przez rodziców błąd, wcale nie jest związane bezpośrednio z samymi rodzicami, lecz raczej z tym, jakie obecnie mamy społeczeństwo. Otóż nie wiadomo dlaczego nagle w naszym kraju każda osoba oprócz tego, że „zna się” na polityce czy na piłce nożnej, to „zna się” również na wychowaniu dzieci i oczywiście ową „wiedzą” się dzieli z każdym kogo widzi. W efekcie rodzice są obecnie zarzucani informacjami z każdej możliwej strony o tym, co powinni zrobić, i bardzo często zamiast zaufać samym sobie, własnemu instynktowi, czy też swojemu dziecku – ufają innym.

Tymczasem w przypadku najczęstszych i pojedynczych „problemów wychowawczych” większość rodziców byłaby w stanie doskonale sama sobie poradzić. Jeśli natomiast problemy są poważniejsze, to nie przypadkowi ludzie na ulicy, nie ludzie w internecie, ani nawet nie nasi przyjaciele czy rodzina powinni się nimi zająć, lecz specjaliści w danej dziedzinie (dokładnie tak samo, jak w przypadku chociażby problemów natury zdrowotnej).

Czym tak naprawdę jest „wychowanie”?

Wychowanie to jest pewien proces, który powoduje, że uczymy się współpracować z drugą osobą w bardzo nietypowych warunkach. Z jednej strony jesteśmy jej opiekunami i odpowiadamy w pełni za jej życie czy bezpieczeństwo (przynajmniej na samym początku), a z drugiej strony jest to osobna istota, z pełnym pakietem własnych potrzeb, uczuć, umiejętności czy marzeń.

W efekcie okazuje się więc, że wychowanie jest procesem oddziaływającym na obie uczestniczące w nim strony. Nie tylko my uczymy naszych dzieci pewnych rzeczy w jego trakcie, ale i one pomagają nam odkryć w nas samych rzeczy, o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia. I to chyba w wychowaniu podoba mi się najbardziej.

Zastanawiasz się czasem, jaki będziesz za 15–20 lat, kiedy twoje dzieci będą już samodzielne i będą miały swoje rodziny? Gdzie będzie twoje miejsce?

Plan jest taki, że albo będę podróżował jakimś busem czy kamperem po świecie, albo zaszyję się gdzieś w jakiejś chatce na końcu świata i będę odpoczywał. W zasadzie pewnie robiłbym to na zmianę 🙂 Co prawda do realizacji jeszcze trochę brakuje, ale podobno trzeba mierzyć wysoko 🙂

Dlaczego zdecydowałeś się założyć bloga?

Bloga założyłem, bo chciałem mieć swoje miejsce, w którym mógłbym się dzielić z innymi tym, co mi siedzi w głowie i jeśli się uda, wnieść zarówno w życie czytelników, jak i swoje, jakąś wartość dodaną. Jak się okazało, taki rodzaj symbiozy jak najbardziej ma prawo bytu i obecnie cały czas się wspólnie edukujemy i wspieramy – czasami ja innych, a czasami inni mnie.

Masz trójkę dzieci, piszesz bloga, pracujesz. Znajdujesz czas dla siebie, dla żony?

Mam trójkę dzieci, które chodzą do szkoły i przedszkola oraz firmę, którą razem z żoną prowadziliśmy, w chwili obecnej prowadzi w większości moja małżonka. Ja skupiam się niemal wyłącznie na prowadzeniu bloga i działaniach dodatkowych z nim związanych (a tych trochę w 2017 się pojawi). Także obecnie w sumie jest całkiem nieźle, szczególnie, gdy porównam to z sytuacją sprzed 3 lat, gdy firma dopiero zaczynała i pracowaliśmy w niej czasem nawet po kilkanaście godzin dziennie, najmłodsze z dzieci było jeszcze w domu, a ja jedyny czas na pisanie bloga miałem w godzinach 5:00–7:00 i 22:00–24:00. Gdzieś jednak trzeba było zacząć 🙂


blog ojciecKim jest Kamil Nowak, Blog Ojciec?

To ojciec trójki dzieci w wieku 5, 7 i 10 lat, z wykształcenia nauczyciel, z zawodu przedsiębiorca, z zamiłowania pochłaniacz słodyczy (w trybie ukradkowym odkąd pojawiły się dzieci). Lubi spędzać czas w otoczeniu natury oraz dobre gry planszowe.

 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ