Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci?
Pin It

O której godzinie dziecko ma iść spać? Kiedy może zacząć korzystać z nocnika? Co dawać mu do jedzenia? Na te i inne pytania poszukuje odpowiedzi Mei-Ling Hopgood w książce Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci?, w której przygląda się rodzicom i ich dzieciom z różnych części świata.

Mei-Ling Hopgood to dziennikarka i mama małej Sofii, która wspólnie z rodziną od kilku lat mieszka w Buenos Aires. Książka Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci to efekt jej podróży do wielu miejsc, spotkań z innymi rodzicami, rozmów z antropologami i różnymi specjalistami oraz analizy setek badań. Wszystko po to, aby sprawdzić, czego w kwestii rodzicielstwa można się nauczyć od przedstawicieli innych kultur.

Sama jako mieszkanka Buenos Aires, która wychowała się w USA, przekonała się, że w tym mieście dobra zabawa jest ważniejsza niż kładzenie dzieci spać o określonej porze, a widok dzieci w restauracji późnym wieczorem nikogo nie dziwi. Dzieci od kilku tygodni wzwyż są zabierane przez rodziców wszędzie i normalnie uczestniczą w życiu społecznym, a ich obecność w kinie czy nawet eleganckich lokalach nie jest dla nikogo problemem. Natomiast w Kenii, gdzie tradycja noszenia dzieci w chustach podczas wykonywania codziennych obowiązków jest głęboko zakorzeniona, wózek staje się symbolem zamożności, wyrafinowania i nowoczesności. Chińczycy z kolei zakładają swoim pociechom specjalne spodenki kaidangku z rozcięciem na pupie, aby mogły swobodnie załatwiać swoje potrzeby. Niektóre niemowlęta przestają nosić pieluchy, jak tylko nauczą się chodzić albo siedzieć, choć coraz częściej rodzice w Chinach decydują się na używanie pieluch przez dłuższy czas, zwłaszcza w miastach. Z kolei Pigmeje Aka opiekują się niemowlętami przez 47% czasu, co według organizacji Fatherhood Institute stanowi światowy rekord. Mężczyźni z tego plemienia spotykają się w swoim gronie w towarzystwie dzieci. Pozwalają nawet niemowlętom na ssanie swoich sutków, aby się uspokoiły, gdy w pobliżu nie ma mamy, i nikogo to nie dziwi.

Polecamy: Karmienie piersią – 30 niesamowitych zdjęć z całego świata

Tego typu przykładów można mnożyć po przeczytaniu tej książki. Mei-Ling Hopgood podaje mnóstwo ciekawostek i wyników badań, poprzez które analizuje podejście rodziców z różnych części świata do ciąży, porodu, rodzicielstwa, wychowania dzieci, karmienia ich, utrzymywania kontaktów z rodziną. Spogląda na jedno zagadnienie z perspektywy rodziców z odległych miejsc na ziemi. Autorka dzieli się też swoimi przemyśleniami, wnioskami i doświadczeniami związanymi z wychowaniem swojej córki, na której „testuje” rozwiązania popularne w innych krajach. „Doświadczenie patrzenia na rodzicielstwo oczami osób pochodzących z innych kultur otworzyło mi umysł i podało w wątpliwość niektóre z przekonań i praktyk, które do tej pory uważałam za jedyne słuszne” – pisze. Jak sama jednak przyznaje, zadziwia ją, jak wielki wpływ ma globalizacja na rodzicielstwo w miejscach tak odległych jak wioski Majów na Jukatanie i przedmieścia Delhi.

Książka poszerzy wiedzę, zaciekawi i pozwoli się zrelaksować. Doskonale sprawdzi się również jako prezent.

JAK ESKIMOSI OGRZEWAJĄ SWOJE DZIECI?

 

 

 

  • Autor: Mei-Ling Hopgood
  • Wydawnictwo: Mamania
  • Rok wydania: 2016
  • Liczba stron: 260

 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ