jak ogarnąć dom przy dwójce lub więcej dzieci
Pin It

Kiedy nasz jedynak nieco podrośnie, kiedy już poukładamy sobie sprawy zawodowe, domowe, podzielimy obowiązkami, opieką nad dzieckiem, wydaje nam się, że życie stało się proste. Jednak rzeczywistość potrafi się szybko zmienić, chociażby w momencie pojawienia się na świecie drugiego dziecka. Nagle nasz uporządkowany świat znowu staje się polem bitwy. Jak więc ogarnąć dom przy dwójce lub więcej dzieci? Jakie błędy popełniamy najczęściej?

1. Chcemy zrobić wszystko

Nie oszukujmy się, jeśli mamy w domu dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym, nasze mieszkanie nie będzie wyglądało jak z katalogu. Porozrzucane zabawki, zlew pełen naczyń do umycia, stos ubrań do wyprania… Samo się nie zrobi. Ale też nie zrobi się w ciągu 5 minut. Doba ma tylko 24 godziny i nie jesteśmy w stanie jej wydłużyć. Dlatego też odpuśćmy i zrezygnujmy z pragnienia zrobienia wszystkiego.

Zacznijmy od sprzątania. O ile codzienne pranie przy większej liczbie osób w domu może być konieczne, o tyle nie musimy każdego dnia: odkurzać, myć toalety, szorować podłóg i robić zakupów. Wystarczy opracować plan dnia, w którym wyraźnie określimy sobie i domownikom, co należy zrobić w pierwszej kolejności. I tak w poniedziałki możemy odkurzać i robić zakupy, we wtorki sprzątać łazienkę, a w środy pokoje dzieci. Jeśli poskładamy pranie zaraz po zdjęciu go z suszarki, nie będzie trzeba prasować wszystkiego. A obiad można gotować na dwa dni.


Ona wie, jak dobrze zorganizować sobie czas. Zobacz nasz wywiad z Panią Swojego Czasu.


2. Wszystko bierzemy na siebie

Matki tak mają: tylko one tak dobrze sprzątają, wyjmują naczynia ze zmywarki, układają ubrania w szafach. Matki są niezastąpione i doskonałe. Tylko ciągle zmęczone. Jeśli więc czujemy, że mamy dość, oddajmy część obowiązków pozostałym członkom rodziny. Po pierwsze, jeśli mamy więcej niż co najmniej jedno dziecko, mamy co robić. Dzieci mogą więc po sobie sprzątać. Już trzylatki mogą „pomagać” przy wyjmowaniu naczyń ze zmywarki czy ścieraniu kurzu. Sześciolatki idealnie segregują pranie i zdejmują je z suszarki, układają zabawki i książki na regałach, ścielą łóżka. Ośmiolatki mogą odkurzać, zmywać, wyrzucać śmieci. I pamiętaj, że nasi partnerzy są równie doskonałymi rodzicami, jak my. Tylko musimy im na to pozwolić.

Dzielenie się obowiązkami to element wychowania. Jeśli nie nauczymy dzieci, że dom to także praca, jako dorośli ludzie nie będą potrafili poradzić sobie z życiem w rodzinie i obowiązkami. A kiedy dzieci wypełniają swoje obowiązki, mamy mogą mieć więcej czasu dla siebie i dla dzieci właśnie. Jeśli cała rodzina szybko ogarnie dom, ma więcej czasu na wspólną zabawę.

Sprawdź, jak ułatwić sobie życie, korzystając z pomocnych akcesoriów do karmienia niemowląt.

Tutaj możesz kupić artykuły, które usprawnią prace domowe i pięknie wyglądają.

3. Nie myślimy priorytetami

Naszym priorytetem powinny być dzieci. I to dla nich układamy plan dnia, by mogły się realizować, spędzić czas z rodzicami, bawić, ale też wykonywać swoje obowiązki. Jeśli mamy poczucie, że czas przepływa pomiędzy palcami, a wszystko to, czego chcemy nie jest realizowane w domu, musimy określić, co jest dla nas najważniejsze.

Dlatego też przy opracowywaniu tygodniowego/dziennego planu działania, wypunktujmy to, co jest dla nas i naszej rodziny aktualnie najważniejsze. Być może jest to przygotowanie się do wspólnego weekendowego wyjazdu albo planowana od dawna wizyta u lekarza. A może właśnie chcemy grać popołudniami w gry planszowe i chodzić na pilates? Be względu na to, jakie mamy plany, muszą być one skategoryzowane. Są rzeczy pilne i pilniejsze, ważne i ważniejsze. Ustalmy w rodzinnym gronie, co jest ważne dla nas i trzymajmy się swoich priorytetów. Jeśli dzieci życzą sobie rodzinnego wieczoru filmowego, pozwólmy im na to i nie przerywajmy filmu wieszaniem prania czy odkurzaniem. To można zrobić jutro. Jednak żadnego dnia swoich dzieci nie przeżyjemy po raz drugi.

Polecamy: Nauka wykonywania codziennych obowiązków od najmłodszych lat

4. Poddajemy się presji

Wstajemy rano i od razu widzimy, ile jest do zrobienia. Jeszcze przed śniadaniem zmywamy naczynia, jak tylko dzieci wyjdą z łóżek ścielimy je, czasem zdążymy obrać ziemniaki na obiad. I wciąż mamy wrażenie, że jesteśmy dalekie od doskonałości, że zbyt mało czasu poświęcamy dzieciom, zbyt mało gotujemy, zbyt mało zarabiamy. Polki mają w sobie głęboko zakorzenione poczucie winy i pragnienie bycia idealnymi. A przecież, po pierwsze – ideałów nie ma, po drugie – są nudne.

Nie warto wpędzać się w poczucie winy. Szczególnie z powodu nieumytej podłogi czy niewytrzepanych dywanów. Aby żyć z więcej niż jednym dzieckiem, psem, kotem, rybkami, mężem itp. i nie zwariować, potrzeba dystansu. Przede wszystkim do samej siebie. Rzecz w tym, że ten punkt wiąże się z pozostałymi. Jeśli nie zrzucimy z siebie jarzma nadmiernej odpowiedzialności, nie podzielimy obowiązkami z domownikami i nie uwierzymy, że nie musimy robić wszystkiego, nigdy nie poczujemy się dobrze jako mamy, kobiety, gospodynie.

Czysty dom, spokojny dom, wyluzowana mama

Jeśli marzymy o czystym domu, a mieszkamy w nim z kilkoma osobami, pamiętajmy, że codzienne, niewielkie porządki są bardziej praktyczne niż wielkie sprzątanie raz w tygodniu. Mniejszy bałagan łatwiej uprzątnąć. Nie musimy też robić „wszystkiego”. Dzielmy sobie czas na ten dla domu, dla dzieci, dla siebie. Nie dajmy się opanować poczuciu, że świat się zawali, jeśli czegoś nie zrobimy. Gwarantujemy, że się nie zawali z powodu nieupranych koszulek czy naleśników z dżemem na kolację, bo zabrakło czasu na zakupy. Świat wali się tylko wtedy, gdy rodzina oddala się od siebie, targają nią negatywne emocje, a dzieci czują się pozostawione same sobie.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ