Pin It

Życie pisze różne scenariusze, dlatego dziecko nie zawsze jest owocem miłości dwojga kochających się ludzi złączonych węzłem małżeńskim. W bardziej skomplikowanych sprawach konieczne może być ustalenie ojcostwa – na własną rękę lub na drodze sądowej. Jak ustalić ojcostwo? 

Najczęściej obecnie wykorzystywaną metodą ustalania ojcostwa dziecka jest badanie DNA. Do wyboru jest obecnie nieco już przestarzałe badanie VNRT i badanie STR, które daje 99,9999% pewności w przypadku potwierdzenia ojcostwa i 100 % pewności w wykluczaniu potencjalnego ojca. W razie wątpliwości (które jednak zdarzają się niezwykle rzadko) do badania może być włączona również matka dziecka. Wtedy łatwo można sprawdzić, które „geny” pochodzą od matki i pozostałe przypisać ojcu. Materiał do badań pobiera się z wewnętrznej strony policzka; może być to też materiał ze szczoteczki do zębów, zużytej chusteczki czy gumy do żucia. Takie badanie można zlecić też w okresie prenatalnym, ale ponieważ wiąże się z ryzykiem poronienia, można je wykonać wtedy, gdy inne badania prenatalne i tak zostały zlecone przez lekarza. Na ustalenie ojcostwa metodą STR potrzeba ok. 4 dni a metoda VNRT wymaga nawet dwóch tygodni pracy w laboratorium nad opracowywaniem wyników. Badanie kosztuje ok. 600 – 1000 złotych w prywatnych klinikach. Ustalenie ojcostwa w obecności biegłego sądowego (na potrzeby rozprawy o ojcostwo) kosztuje nawet dwa razy więcej. Możliwa jest pełna anonimowość: przesłanie materiału i odbiór wyników za pośrednictwem poczty.


Potrzebujesz szybkiej pożyczki? Załatwisz ją w 10 min. tutaj!


On oświadcza, ona potwierdza

A kiedy należy ustalić ojcostwo? Nie ma takiej potrzeby, jeśli pozostajemy z ojcem dziecka w związku małżeńskim lub inny mężczyzna uznał dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego.  Aby to zrobić, ojciec powinien przyjść z mamą malucha do dowolnego urzędu (najlepiej tego, w którym zarejestrowano dziecko). Mężczyzna składa oświadczenie, w którym przyznaje się do spłodzenia potomka, a matka potwierdza to na piśmie. Jest to bezpłatne i zwykle załatwiane na miejscu. Jeśli kobieta jest wdową lub rozwódką, powinna przynieść również dokument poświadczający ten stan rzeczy. Uznanie dziecka nie może się odbyć jedynie wtedy, gdy już toczy się sprawa o ustalenie ojcostwa w sądzie.

Trudna sprawa

Nie każdy tatuś chce wziąć na siebie obowiązki związane z przyjściem na świat syna lub córki. W takim wypadku to matka dziecka składa przeciwko niemu pozew o ustalenie ojcostwa. Jeśli to mężczyzna ma wątpliwości co do tego, czyje jest dziecko, może wystąpić z pozwem przeciwko niemu lub matce. Ma on takie samo prawo poznać prawdę o ojcu dziecka, jak matka. Sąd uznaje zwykle za ojca dziecka osobę, która obcowała z matką dziecka pomiędzy 300 a 181 dniem przed urodzeniem dziecka. Jeśli takich partnerów było kilku, sąd bada, czyje ojcostwo jest bardziej prawdopodobne. Najprostszym sposobem są badania genetyczne, jeśli jednak ojciec nie ma zamiaru brać w nich udziału, ojcostwo ustala się na podstawie dochodzenia i oświadczeń obojga potencjalnych rodziców. Uwaga! Ustalić ojcostwo można do 18 roku życia, jeśli jednak dziecko ma więcej, niż 13 lat, musi się ono na to zgodzić. W przeciwnym razie sąd może zignorować prośbę matki.

Choć cały ten proces wydaje się mało romantyczny, naprawdę warto. W końcu od ustalenia ojcostwa może zależeć, czy dziecko będzie otrzymywało alimenty przez kolejne kilkanaście lat. Nie jest prawdą, że badania są niemiarodajne i nieprecyzyjne. W dzisiejszych czasach naprawdę mogą w ciągu kilku dni pozbawić matkę i dziecko trosk na kolejne lata. W internecie można łatwo znaleźć adresy klinik wykonujących takie badania, a nawet wzory pozwów o ustalenie ojcostwa.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ