mama i dziecko
Pin It

Kiedy zostajesz mamą czujesz, że twój świat się zmienił. Przede wszystkim w kwestii priorytetów, bo przecież dziecko stało się dla ciebie najważniejsze. Warto jednak pamiętać o sobie i znaleźć czas na rozwój osobisty. Nie oznacza to wcale, że aby uczestniczyć w zajęciach czy imprezach, które sprawią ci przyjemność, musisz zostawić maluszka z tatą, babcią czy opiekunką. Twoje dziecko może ci towarzyszyć w bardzo wielu sytuacjach.

Fitness z niemowlakiem

Każda mama chce wrócić do formy po porodzie. Znaczenie ma nie tylko liczba nadprogramowych kilogramów, ale też samopoczucie. Inaczej się czujemy, kiedy mamy możliwość spotkania innych kobiet, także mam, kiedy możemy skupić się przez kilka chwil na sobie i zadbać o swoje ciało, i psychikę. Zajęcia dla kobiet z małymi dziećmi to świetne rozwiązanie z kilku powodów. Po pierwsze maluszek jest z nami. Ćwiczymy, a dziecko śpi lub przygląda się, leżąc na kocu tuż obok. Bywa, że niektóre ćwiczenia można wykonywać razem, na przykład przysiady z niemowlęciem na rękach.

Taki trening ma wyłącznie zalety: pomoże poprawić kondycję, wzmocni mięśnie osłabione po ciąży i porodzie, pozwoli na kontakt z innymi mamami, zrelaksuje i będzie świetną prewencją depresji poporodowej (aktywność fizyczna uwalnia w naszym ciele endorfiny, czyli hormony szczęścia). Treningi można rozpocząć po zakończonym połogu, wcześniej warto się też skonsultować ze swoim lekarzem lub swoją położną.

Istotny jest dobór odpowiedniego rodzaju i intensywności treningu do możliwości. Przeciążenie może spowodować trwałe kontuzje, zniechęcenie i złe samopoczucie.

Polecamy: 6 powodów, dla których warto ćwiczyć pilates

Seans w kinie

Spędzając długie tygodnie w domu zaczynamy marzyć nie tylko o zajęciach sportowych, ale też brakuje nam kina, teatru, dobrej kawy wypitej z przyjaciółką na mieście. Jeśli tylko przychodzi ochota na kino, możemy skorzystać z oferty seansów dla mam z niemowlętami, często określanych jako „seanse wózkowe”. Podczas takich filmowych pokazów dźwięk jest znacząco wyciszony, by nie przeszkadzać dzieciom, światła wytłumione, a na salach panuje cisza, czyli unikamy chrupania popcornu. Seanse tego rodzaju często łączone są z krótkimi warsztatami albo prezentacjami o tematyce rodzicielskiej.
Mama wybierająca się na taki seans ma okazję nie tylko zobaczyć dobry film, ale też spotkać się z innymi kobietami, zrelaksować i mieć dziecko cały czas przy sobie, by nakarmić je piersią czy przewinąć.

Rodzinna kawiarnia

Tego typu lokali jest coraz więcej, pojawiają się nawet w małych miastach. Często nazywane klubokawiarniami łączą w sobie dwie funkcje, są miejscem spotkań towarzyskich dla matek z dziećmi oraz organizowane są w nich warsztaty, kursy, szkolenia dla kobiet, które chcą mieć maluszka blisko siebie.
Kawiarnie dla mam i dzieci to niezwykle przyjazne miejsce, w których możemy nie tylko napić się kawy i zjeść coś pysznego. Tutaj nikt nie oburzy się, że karmimy piersią przy stole, możemy też poprosić o podgrzanie wody na mleko czy obiadku dla dziecka. Znajdziemy tu także zabawki dla maluszka (książeczki, grzechotki, maty do zabawy) oraz miejsce, w którym komfortowo zmienimy pieluszkę.
A jeszcze, jeśli właśnie prowadzone są warsztaty, mamy okazję dowiedzieć się więcej na temat wychowania czy pielęgnacji dziecka albo wziąć udział w krótkim kursie przygotowywania domowych kosmetyków czy szycia. Wszystko to sprawi, że poczujemy się dobrymi mamami, które dbają i o dziecko, i o siebie.

Taniec z dzieckiem w chuście

Mamy, które mają wielką potrzebę ruchu i brakuje im okazji ku temu, mogą skorzystać z kursu tańca z dzieckiem w chuście. Do tego, że chusta jest wspaniałym wynalazkiem nie musimy was przekonywać. Jednak warto ją wykorzystywać na różne sposoby, nie tylko podczas spacerów. Dobrze owinięte chustą dziecko jest absolutnie bezpieczne podczas nauki tańca, a i rodzaj tańca dobiera się tak, by sprawiał dziecku przyjemność bez narażania na dyskomfort.

W ten sposób możemy się uczyć na przykład salsy czy rumby, wprawiać się w układach kroków, uczyć poruszania biodrami, poczuć rytm i flow muzyki. Taniec to także świetny sposób na usypianie dziecka, które delikatnie kołysane, w objęciach mamy, poczuje się bezpieczne i kochane. Tego typu zajęciom zawsze towarzyszy instruktor chustowania dbający o bezpieczeństwo dzieci, często są poprzedzone warsztatami z wiązania.

Kurs masażu

Masaż niemowlęcia potrafi zdziałać cuda. Wycisza maluszka przed snem, łagodzi kolki, wspomaga rozwój układu mięśniowego, relaksuje, łagodzi napięcia. I co bardzo ważne, buduje więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Coraz częściej młodzi rodzice zachęcani sią do wzięcia udziału w kursie masażu, na przykład Shantala. To bardzo prosty i bezpieczny sposób masowania dziecka, jeśli tylko znamy jego podstawy.

Coraz więcej gabinetów fizjoterapeutycznych i szkół rodzenia organizują tego rodzaju kursy dla mamy i dziecka. Uczymy się teorii masażu, poznajmy jego techniki, a jednocześnie mamy możliwość sprawdzenia swoich umiejętności pod okiem specjalisty. To gwarantuje bezpieczeństwo naszemu maluszkowi i pozwala rodzicom poczuć się pewnie.
Nabyte w ten sposób umiejętności możemy wykorzystać także przy innych okazjach. Masować możemy siebie, partnera, jak i starsze dzieci. Przecież dotyk jest lekarstwem na wiele problemów w każdym wieku.

Polecamy: Kąpiel noworodka krok po kroku

Mama i dziecko

Pojawienie się dziecka na świecie wielu kobietom kojarzy się z jednym – z siedzeniem w domu. A przecież to, czy będziemy spędzać czas poza domem, zależy tylko od nas samych. Wiadomo, że obowiązkiem mamy jest wychodzenie z dzieckiem na spacer, na wizytę do pediatry czy badania. Możemy jednak i nawet powinnyśmy, szukać dla siebie możliwości rozwoju, kontaktu z innymi. Nawet w małych miastach coraz częściej można skorzystać z zajęć dodatkowych zarówno dla maluszków, np. gimnastyki sensorycznej, jak i dla mam, którym dzieci towarzyszą. Kobiety są niezwykle aktywne, a mamy szczególnie. Potrzebują więc okazji, by swoją energię spożytkować, nauczyć się czegoś nowego, wymienić poglądami. To nie tylko kwestia „wyrwania się” z domu, to przede wszystkim warunek, by czuć się dobrze w roli mamy i być atrakcyjną, pod każdym względem.

 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ