Pin It

Mając małe dziecko trudno iść do pracy na etacie, nie mówiąc o tym, że coraz mniej pracodawców oferuje umowę o pracę. Wiele kobiet zastanawia się więc, jak zacząć działać. Mama na swoim brzmi odważnie, ale całkowicie realnie. Od czego rozpocząć biznes i co będzie lepsze – spółka, fundacja, stowarzyszenie, freelance czy działalność gospodarcza? 

Działalność gospodarcza

Pierwsze, co przychodzi nam do głowy, gdy chcemy iść „na swoje” to działalność gospodarcza. Dzięki temu jesteśmy ubezpieczone w ZUS, odprowadzamy składki emerytalne i możemy odliczać sporo wydatków. Ponadto, dla osób, które zakładają działalność po raz pierwszy, przez dwa lata stawka ZUS jest obniżona o połowę (do ok. 400 zł). Mając własną działalność, możemy też iść na urlop macierzyński. Własna działalność to jednak również comiesięczne, wysokie opłaty, których nie da się „wstrzymać”, jeśli akurat nie mamy zleceń. Można zawiesić działanie swojej jednoosobowej firmy, jednak wtedy tracimy ubezpieczenie. To rozwiązanie nie nadaje się też dla osób, które nie orientują się w księgowości i podatkach lub nie mają pieniędzy na księgową (miesięcznie kilkadziesiąt – kilkaset złotych). Samo regulowanie na czas wszystkich opłat i podatków to konieczność skrupulatnego przesyłania sum na kilka kont, za każdym razem podając długie numery identyfikacyjne, przy czym pomyłka o choćby grosz może mieć fatalne skutki. Niekończące się wizyty w urzędach, przelewanie niemal 1000 zł miesięcznie na konto urzędów (niezależnie od dochodów), opóźnienia w fakturach i kruczki prawne mogą ostudzić największy zapał. Jeśli jednak mamy dobry pomysł na biznes i zabezpieczenie na pierwszy okres działalności firmy, naprawdę warto.

Krok po kroku: Na stronie firma.gov.pl wypełniamy formularz CEIDG, przy czym dostajemy numer REGON, NIP (jeśli nie mamy) i zgłoszenie do ZUS.  Jeśli mamy zamiar być podatnikiem VAT, wypełniamy też w Urzędzie Skarbowym formularz VAT-R. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w ciągu siedmiu dni od daty rozpoczęcia działalności deklarowanej w CEIDG wypełniamy druk ZUA. Od strony praktycznej to już wszystko, chyba że chcemy wyrobić jeszcze pieczątkę i założyć firmowe konto (nie ma takiego obowiązku) lub zatrudniać pracowników.

Freelance

Osoby, które przerażają koszty działalności, chętnie wybierają pracę „wolnego strzelca”. Nie musimy dokładać się do ZUS-u, wypełnienie corocznych PIT-ów jest proste a „papierkowa robota” zmniejszona do minimum – pracujemy na umowę o dzieło. Niestety, nie przysługuje nam też ubezpieczenie zdrowotne, a od zleceń nie możemy odejść na płatny urlop. Część wolnych strzelców ubezpiecza się prywatnie, co kosztuje  około 50 – 300 złotych miesięcznie. Co jednak zrobić, jeśli chcemy pewniejszej formy samozatrudnienia?

Krok po kroku: Wystarczy zacząć. Jeśli nie mamy NIP-u, musimy się po niego zgłosić do Urzędu Skarbowego. Uwaga – osoby zarejestrowane jako bezrobotne, po podpisaniu umowy o dzieło tracą zasiłek. Warto o tym pamiętać.


Potrzebujesz niedużej pożyczki? Tutaj dostaniesz ją bez zbędnych formalności w 10 min.


Spółka

Spółka pozwala rozliczać się w dowolnej formie podatkowej, możemy też zminimalizować opłaty za ZUS (np. zatrudniając się w spółce na 1/8 etatu). To świetne rozwiązanie dla osób wykonujących zawody takie jak: adwokat, rewident, aptekarz, ubezpieczyciel, inżynier, doradca podatkowy, księgowy, lekarz, itp. Takie osoby mogą łatwo założyć spółkę partnerską (stąd w nazwach firm prawniczych czy architektonicznych ” … i partnerzy”). Spółka jest idealna dla osób, które mają w małym palcu podatki i księgowość lub dla tych, które na doradztwo księgowego stać. W przeciwnym razie łatwo się pogubić w rodzajach spółek (jest ich siedem), przepisach, zawiłościach podatkowych i wymaganiach.  Poza tym, założenie spółki kosztuje jednorazowo ok. 1700 zł, a w przypadku niektórych spółek trzeba wnieść też kapitał.

Krok po kroku: Wszystko zaczyna się u notariusza, u którego wspólnicy poświadczają wzory podpisów, a w przypadku spółki kapitałowej, zawierają umowę. Następnie składamy wniosek do KRS, a po otrzymaniu wpisu – wniosek o REGON w Urzędzie Statystycznym. Pozostaje tylko uzyskanie NIP i zgłoszenie się jako płatnik VAT.

Stowarzyszenie i fundacja

Jeśli na pierwszym miejscu stawiamy działanie, a finanse dopiero na drugim, warto pomyśleć o założeniu stowarzyszenia lub fundacji. W ten sposób możemy robić niemal wszystko, o ile będzie to działanie dla szeroko rozumianego pożytku publicznego. Możemy zrzeszyć się z mieszkańcami osiedla, by łatwiej wybudować plac zabaw i wywierać wpływ na władze, ale też założyć kawiarnię, której część dochodu będzie szła na szczytne cele, klub mam z zajęciami dla dzieci, ośrodek pomocy rodzinie, organizację zbierającą pieniądze dla najmłodszych, grupę miłośników gór, mórz lub jezior, fundację promującą kulturę danego regionu i wiele, wiele innych.  Możemy przy tym zatrudnić się w fundacji lub wypłacić sobie wynagrodzenie, np. za własnoręczny remont lokalu jej siedziby czy inne działanie zgodne ze statutem. Do tego, po założeniu takiej działalności otworzy się przed nami świat dofinansowań i grantów, których są dziesiątki: na promocję kultury, pomoc potrzebującym, organizację rajdu po lesie, wydanie książki… Takie fundusze zwykle trafiają do organizacji pozarządowych, które są bardziej godne zaufania, niż prywatne firmy. Jeśli mamy jasny cel, który leży w interesie społeczności (przedszkolaków z dzielnicy, mam z danego miasta, polskich noworodków) ale brak nam funduszy, założenie fundacji to najlepszy sposób, by móc zacząć działać.

Krok po kroku: Przy stowarzyszeniu najpierw należy zebrać co najmniej piętnastu członków, napisać statut, wybrać władze i przygotować uchwały.  Założenie stowarzyszenia jest darmowe. W przypadku fundacji nie musimy zbierać tylu członków, ale musimy za to wnieść opłatę (ok. 1500 zł).  Następnie wypełniamy wniosek do KRS, a po jego otrzymaniu zgłosić się do Urzędu statystycznego po REGON. Niestety, cała procedura jest dosyć skomplikowana. Warto skorzystać z pomocy, jaką znajdziemy na stronie www.poradnik.ngo.pl. Znajdują się tam przykładowe statuty, wskazówki do wypełniania dokumentów, podpowiedzi dotyczące źródeł dofinansowania i wiele innych.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ