Pin It

Posłanie ukochanego dziecka do przedszkola, a później szkoły to wielkie przeżycie dla rodziców. Szczególnie, jeśli maluch wraca z płaczem i twierdzi, że nikt go nie lubi, a inne dzieci śmieją się z niego. Organizacja przeciwdziałająca przemocy wśród dzieci Boys Town podpowiada, jak sobie z tym poradzić.

1.

Namawiaj dziecko do zawiązywania silnych, zdrowych przyjaźni. Dzieci lubią wyśmiewać samotników, których nikt nie kwapi się bronić. Takie dziecko ma też poczucie, że „nikt” go nie lubi. Porozmawiaj z innymi rodzicami i np. zapisz swoje dziecko na zajęcia dodatkowe z kolegą, który wydaje mu się być sympatyczny. Zadbaj też o pozaszkolne znajomości, np. z dziećmi znajomych czy sąsiadów. Dzięki temu fakt, że jedna osoba w szkole jest wroga, przestanie oznaczać dla dziecka koniec świata.

2.

Poświęć czas na regularne rozmowy o problemach dziecka. Legendarne „Co tam w szkole?” może prowadzić do rozmowy o uczuciach, problemach z innymi dziećmi i obawach. Lepiej dowiedzieć się o nich od razu, niż po kilku miesiącach odkryć, że dziecko przeżywa w klasie gehennę. Mów maluchowi o swojej miłości i akceptacji, by czuło, że przynajmniej poza szkołą jest chciane i kochane. Dzięki temu dowiesz się o wszystkim, co dziecko ukryłoby, gdyby obawiało się twojej reakcji.

Agnieszka Maciąg Smak miłości

3.

Pomyślcie wspólnie, co może być przyczyną zaczepek i czy rzeczywiście dziecko stało się ich ofiarą, czy może nieco przesadza. Przeanalizujcie każde możliwe rozwiązanie i pomyślcie wspólnie, w czym tkwi problem. Może dzieci mu czegoś zazdroszczą? A może wręcz przeciwnie, wyśmiewają je za brak najmodniejszych zabawek? To problemy stare jak świat i wspólnie znajdziecie rozwiązanie. Czasem gdy powiemy dziecku, że jeśli w ciągu najbliższych tygodni będzie równie okropnie to przeniesiemy je do innej klasy, maluch pozbywa się złych emocji,  a wraz z tym bywa, że odpuszczają również jego agresorzy. Po kilku tygodniach często wcale nie chce być już zabrany ze szkoły.

4.

Bądź w kontakcie z nauczycielami i personelem szkoły. Ich zadaniem jest między innymi nie dopuszczanie do nieprzyjemnych sytuacji wśród dzieci. Być może jeśli poświęcą twojemu maluchowi nieco więcej uwagi lub umiejętnie zintegrują go z grupą, problem zniknie. Nie obawiaj się tego – doświadczony wychowawca stykał się pewnie z podobnym problemem już wiele razy.

5.

Tak naprawdę nie wiemy, kim są dzieci, z którymi nasze pociechy spędzają całe dnie. Czy ich rodzice są przyjaźni? Czy dzieci nie przejęły od nich agresywnych, wrogich zachowań? Możliwe, że nasz maluch niepotrzebnie przeżywa coś, co jest błahostką. Może jednak być i tak, że faktycznie cierpi a ciągłe szturchanie, wyśmiewanie i szydzenie niszczą mu życie. Pamiętajmy, że to jeden agresywny członek klasy jest problemem, a nie wyśmiewane przez niego dziecko. Warto poruszyć ten temat na wywiadówce czy spotkaniu z opiekunem grupy. Może nie tylko twoje dziecko ma problem z nieprzyjaznym kolegą.

Na podstawie:

http://news.yahoo.com/tips-help-bully-proof-child-050039591.html;_ylt=A2KJ3CVSdGlQM1sAn_HQtDMD

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ