Pin It

Minuta na prysznic, minuta na umycie zębów, minuta na ubranie się. Tak zwykle wygląda toaleta młodej mamy. „Manicure? Jaki manicure?!”. Od czasu do czasu udaje się znaleźć czas na skrócenie paznokci i na tym koniec. Jeśli jednak jakimś cudem będziesz mieć choć 15 minut dla siebie, warto poświęcić go na zadbanie o paznokcie. Pomalowanie płytek ulubionym lakierem skutecznie poprawia humor i dodaje pewności siebie.

Co się przyda?

Zanim przystąpisz do operacji pod nazwą „manicure”, zbierz w jednym miejscu wszystkie niezbędne akcesoria i kosmetyki. Co będzie potrzebne? Przede wszystkim pilniczek, którym skrócisz i nadasz kształt paznokciom. Zwróć uwagę na to, z czego został wykonany. Najmniej przyjazne dla płytek są pilniczki metalowe, które bezlitośnie je szarpią i prowadzą tym samym do rozdwajania. Najlepiej całkowicie z nich zrezygnować. Zamiast nich postaw na pilniczki szklane bądź papierowe (np. szklany pilnik Donegal, za ok.7 zł, który kupisz TUTAJ).

Przydatnym gadżetem jest polerka, która wyrównuje powierzchnię płytki i nadaje jej połysk (np. Ingrid, Polerka trójstronna, ok. 4 zł – kupisz TUTAJ). Powierzchnia polerki podzielona jest na kilka ponumerowanych części, z których każda odznacza się inną siłą ścierania. Wykonując zabieg, warto kierować się taką podpowiedzią.

Kolejnym przydatnym gadżetem są drewniane patyczki do odsuwania skórek wokół paznokci (np. Donegal, ok. 2 zł – możesz kupić TUTAJ). Dlaczego właśnie one? Wycinanie skórek ostrymi cążkami jest dość ryzykownym posunięciem, szczególnie gdy brakuje wprawy w tego typu zabiegach. O wiele bezpieczniejszym sposobem na pozbycie się ich jest zmiękczenie i odsunięcie od płytki. Po cążki można sięgnąć wtedy, gdy po odsunięciu skórek pozostają pojedyncze zadziorki. Do zmiękczania przeznaczone są specjalne preparaty (np. Sally Hansen, Instant Cuticle Remover, ok. 14 zł/29,5 ml- kupisz TUTAJ), jednak równie skuteczne będzie moczenie paznokci przez kilka minut w letniej wodzie z dodatkiem np. soku z cytryny.

Spośród kosmetyków, oprócz wspomnianych preparatów zmiękczających, warto mieć pod ręką także odżywkę do paznokci (np. Joko, Manicure Salon, Odżywka do paznokci, ok. 10 zł/10 ml – kupisz TUTAJ) oraz – jeśli planujesz użyć kolorowego lakieru – utwardzacz (Delia Cosmetics Odżywka do paznokci-utwardzacz diamentowy ok. 7 zł/11 ml – kupisz TUTAJ). Uwieńczeniem manicure’u powinno być wtarcie w dłonie i płytki odpowiedniego kremu (np. Garnier Skin Naturals, Regenerujący krem z alantoiną do rąk zniszczonych, ok. 8 zł/100 ml – kupisz w TYM miejscu).

Po kolei

Jeśli na paznokciach są pozostałości po starym lakierze, usuń je bezacetonowym zmywaczem (np. Bielenda,  ok. 4 zł/50 ml – kupisz TUTAJ). Następnie nadaj płytkom kształt przy użyciu pilniczka. Piłując, staraj się wykonywać ruch w jednym kierunku. Po skróceniu paznokci sięgnij po polerkę. Wygładzenie powierzchni sprawia, że paznokcie nawet bez zastosowania lakieru wyglądają, jakby zostały pokryte bezbarwną emalią.

W kolejnym kroku należy skupić się na otaczających podstawę paznokcia skórkach. Możesz nałożyć na nie zmiękczający preparat i pozostawić na kilka minut bądź zanurzyć dłonie w wodzie. Rozmiękczone skórki o wiele łatwiej – i bezpieczniej – odsunąć. Za pomocą drewnianego patyczka paznokieć po paznokciu rozpraw się ze skórkami.

Dokładnie osusz dłonie i pomaluj paznokcie bezbarwną odżywką, która wzmocni łamliwe i rozdwajające się płytki. Jeśli masz zamiar pokryć je kolorowym lakierem, użyj preparatu, który równocześnie pełni funkcję odżywki i bazy. Barwny lakier rozprowadzaj, nakładając go najpierw na środek płytki, a następnie po jej bokach.  Zwykle konieczne jest zaaplikowanie dwóch warstw. Na koniec nałóż utwardzacz, który przedłuży trwałość manicure’u. Gdy wszystkie warstwy całkowicie wyschną, wmasuj w dłonie regenerujący krem do rąk.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ