Pin It

Tak naprawdę jedynym powszechnie dostępnym i stosowanym środkiem antykoncepcyjnym przeznaczonym dla mężczyzn jest prezerwatywa. Od wielu lat trwają badania, aby zmienić ten stan rzeczy i wprowadzić na rynek nowy specyfik, którym będzie męska pigułka antykoncepcyjna. Dzięki badaniu przeprowadzonemu przez australijskich naukowców jesteśmy od tego o krok bliżej.

Pigułka antykoncepcyjna, którą mogliby stosować mężczyźni, zaprząta głowę świata naukowego od dłuższego czasu. Już wielokrotnie pojawiały się doniesienia o tym, że taki środek wkrótce pojawi się na rynku. Z czasem jednak okazywało się, że otrzymane leki miały negatywny wpływ na zdrowie.

„Większość metod skupia się na tym, aby doprowadzić do produkcji uszkodzonego nasienia, które nie jest zdolne do zapłodnienia. Niestety, taka strategia ma szereg skutków ubocznych, spośród których najważniejszym jest możliwa nieodwracalna niepłodność”, mówią autorzy badania, dr Sab Ventura i dr Carl White.

Innowacyjność odkrycia dokonanego przez australijskich naukowców polega na tym, że celem działania leku jest nie sperma, lecz mięśnie budujące nasieniowody. Aby nasienie wydostało się podczas ejakulacji, mięśnie gładkie nasieniowodów muszą się kurczyć i tym samym „wypychać” plemniki. Zadaniem pigułki opracowanej przez specjalistów będzie zablokowanie tego procesu, bez powodowania jakichkolwiek uszkodzeń w obrębie nasienia.


Poczuj się świetnie w swoim ciele, w ekskluzywnej, seksownej bieliźnie! Sprawdź TO!


Badanie przeprowadzone zostało na specjalnie wyhodowanych myszach. Zespół naukowców zaobserwował, że brak dwóch konkretnych białek (uzyskany na drodze genetycznej modyfikacji), które uczestniczą w opisywanym procesie, powoduje, że mięśnie tworzące nasieniowody nie otrzymują informacji, aby się kurczyć. Co najważniejsze, według specjalistów blokowanie tych białek nie ma żadnych długoterminowych skutków ubocznych.

„Pokazaliśmy, że zablokowanie dwóch białek, które kontrolują proces transportu spermy podczas ejakulacji prowadzi do tymczasowej niepłodności, ale bez negatywnego oddziaływania na nasienie czy ogólną kondycję zdrowotną osobnika. Nasienie jest w pełni funkcjonalne, jednak mięśnie nasieniowodów po prostu nie otrzymują informacji, aby je przemieszczać”, wyjaśnia dr. Ventura.

Naukowcy są przekonani, że odkrycie to przyczyni się do opracowania pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn w ciągu najbliższych 10 lat. Specjaliści zaznaczają, że posiadają już lek, który jest w stanie blokować jedno z dwóch opisywanych białek. Konieczne jest jednak stworzenie środka, który umożliwi zablokowanie również drugiego białka.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ