Nowy członek rodziny - jak powiedzieć dziecku, że będzie miało rodzeństwo?
Pin It

Stosunek starszego dziecka do rodzeństwa, które kilka dni temu przyszło na świat, w dużym stopniu zależy od sposobu, w jaki przygotujemy je na to wydarzenie. Nowy członek rodziny może być potraktowany przez nie jako wymarzony kompan do zabaw lub jako niezapowiedziany intruz.

Dziecko nawet do 10 roku życia nie do końca może zdawać sobie sprawę, co kryje się za słowami „Będziesz miał rodzeństwo”. Chłopiec lub dziewczynka wie, że pojawi się dziecko, ale skąd? Dlaczego? Na jak długo? Czy to kara, czy nagroda? Czy to znaczy, że ja sam/sama już rodzicom nie wystarczam? To, co dla nas jest oczywiste, dzieciom musi być dokładnie wyjaśnione.

Skąd się bierze rodzeństwo?

Warto dać maluchowi czas na oswojenie się z nową sytuacją. Gdy zauważy powiększający się brzuch mamy można uświadomić go, że w środku jest dzidziuś, który jest dzieckiem mamy i taty i jego bratem lub siostrą, co oznacza, że zamieszka z rodziną i od tej pory będzie jej członkiem na równi z  starszym bratem lub siostrą. Dłuższa chwila poświęcona udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania może zaprocentować w przyszłości, gdy dziecko będzie ze spokojem znosiło „ekspansję” niemowlęcia w jego życiu, a z czasem może również włączy się do obowiązków.

WYPRAWKA DLA NIEMOWLAKA

Dwa skarby mamy

Od najmłodszych lat dobrze jest też kształtować w dziecku empatię, tak cenną, gdy przyjdzie do dzielenia się z braciszkiem swoimi zabawkami czy pokojem. Często – choć nie zawsze – łatwiej nową rzeczywistość znoszą dziewczynki, które do tej pory bawiły się lalkami i wcielały się w rolę ich mam. Bardzo ważne jest, by podkreślać fakt, że oboje rodzeństwa to w równym stopniu „skarby” mamy i taty i nie ma powodu, by ktokolwiek czuł się zagrożony. Świat dziecka po przybyciu do domu niemowlaka może, ale nie musi, zacząć kręcić się wokół niego. Jeśli dziecko nie ma ochoty na ciągłe zachwycanie się bratem, również trzeba to zrozumieć. W takim momencie dobrze, by jedno z rodziców stało się powiernikiem i pocieszycielem dziecka, podczas gdy drugie zajmuje się noworodkiem. Ta sytuacja – choć trudna – nie będzie trwała wiecznie i z czasem, przy odrobinie zrozumienia ze strony rodziców, rodzeństwo przyzwyczai się do siebie i nie będzie chciało się rozstać.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ