Rodzina wielodzietna - jak sobie radzić z codziennymi obowiązkami?
Pin It

Za rodzinę wielodzietną uznaje się rodzinę mającą ponadprzeciętną liczbę dzieci. Polskie prawo rodzinę wielodzietną określa jako tę, w której jest co najmniej troje dzieci. Podobnie jest w innych krajach europejskich. Powszechne modele rodziny to 2+1 lub 2+2. W sytuacji, kiedy spotykamy rodzinę wielodzietną, zaczynamy się zastanawiać: jak oni sobie radzą?

Z opublikowanego pod koniec maja bieżącego roku raportu „Rodziny Wielodzietne w Polsce”, opracowanego na zlecenie Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, wynika, że aktualnie w Polsce żyje blisko 3,5 mln rodzin wielodzietnych. Liczba dużych rodzin cały czas spada, a głównym powodem, dla którego rodziny nie podejmują decyzji o kolejnym dziecku, jest brak poprawy stanu materialnego. Według raportu aż 68% kobiet w rodzinach wielodzietnych pracuje zawodowo, z czego 40% na cały etat.

Jak sobie radzą mamy kilkorga dzieci?

Nawet przy jednym dziecku trudno pogodzić wszystkie obowiązki rodzinne, domowe i zawodowe. Jak więc organizują czas swoich rodzin kobiety mające troje i więcej dzieci? Małgosia Gilewska, założycielka portalu dziendobrycodziennie.pl, jest mamą trzech chłopców i o swoim życiu mówi w ten sposób:

– Jasno podzieliłam obowiązki codzienne, na te pilne i ważne, oraz te do zrobienia w wolnej chwili. I tak właśnie na liście codziennych jest przygotowywanie posiłków, włączenie pralki i ogólny porządek w mieszkaniu. Natomiast składanie i segregowanie prania, zakupy czy mycie podłóg zostawiam na jeden konkretny dzień w tygodniu. System się sprawdza. Myślę, że ważny jest też plan dnia. Starszaki, czyli sześcio- i czterolatek, doskonale pojęli stworzony scenariusz. Wiedzą, kiedy jest czas na ubieranie, śniadanie, zabawę. Wiedzą też, że kiedy najmłodszy brat śpi, muszą zachowywać się ciszej. Dzięki temu, że mają świadomość, co i kiedy następuje, to nie marnujemy wspólnie czasu na przekomarzanie się i zbędne dyskusje. Nawet teraz, kiedy mąż jest na czteromiesięcznym szkoleniu ponad 300 kilometrów od domu, potrafimy dać sobie jakoś radę. Oczywiście nie jest łatwo i czasem uronię trochę łez do poduszki, ale nie zmienia to faktu, że jest całkiem dobrze. Bywa, że wieczorami padam zmęczona na twarz, ale w większości wieczorów w tygodniu mam jeszcze czas, by owinięta w ciepły koc, z moją ulubioną herbatką w ręce, obejrzeć kolejny odcinek ulubionego serialu lub poczytać kilka stron książki – opowiada.

Najważniejszy jest plan

Kiedy mamy troje i więcej dzieci konieczny jest dystans do siebie i własnej rodziny. Oto kilka rad, które pomogą lepiej zorganizować życie rodzin z kilkorgiem dzieci, ale też pozytywnie zadziałają na te z jednym czy z dwójką:

  1. Dziel obowiązki. Mama nie musi robić wszystkiego. Już 2,5-roczne dziecko może pomagać w sortowaniu prania, czy wyjmowaniu naczyń ze zmywarki. 7-latek może sam odkurzać pokój, składać ubrania, ścierać kurz czy wyrzucać śmieci. Tata może wziąć na siebie obowiązek robienia kolacji, czy odrabiania lekcji z dziećmi. Jeśli każdy członek rodziny wykona kilka drobnych czynności, łatwiej będzie utrzymać w domu porządek.
  2. Wspólnie przygotowujcie i jedzcie posiłki. Do tego, że wspólne przygotowywanie i zjadanie posiłków zbliża, nie trzeba nikogo przekonywać. Nawet jeśli mamy niewielką kuchnię, warto zapraszać do niej dzieci i męża. Mniejsze dzieci mogą przygotować sałatę do obiadu, starsze obrać ziemniaki lub pokroić warzywa na zupę. Możliwość samodzielnego przygotowania jedzenia sprawia dzieciom wielką przyjemność. Nawet, jeśli chodzi o zrobienie kanapek na kolację.
  3. Gotuj na zapas. Gotowanie dla dużej rodziny to wyzwanie. Przede wszystkim jest to czasochłonne. A bywa przecież, że nie mamy czasu na przygotowanie dwudaniowego obiadu lub ochoty na pichcenie wieczorem, kiedy już wszyscy zasną. Warto więc zainwestować w większą lodówkę z zamrażarką i na przykład raz w tygodniu gotować na zapas, po prostu dużo. Zamrożone posiłki będą świetnym rozwiązaniem w środku tygodnia, czy kiedy wypadną nam niespodziewane nadgodziny w pracy.
  4. Zaufaj starszym dzieciom. Pozwól im zająć się młodszym rodzeństwem. Często starszy brat czy siostra jest dla przedszkolaka wzorem. Młodszy chce robić i umieć dokładnie to, co starszy. Dlaczego więc nie pozwolić im na wspólną, rozwijającą zabawę? Pomoc w opiece nad młodszym rodzeństwem to nie tylko obowiązek dzieci w wieku szkolnym, ale też doskonały trening asertywności, wyobraźni, zrozumienia i cierpliwości. Mama w tym czasie może wypić gorącą kawę.
  5. Wrzuć na luz. Kobiety uwielbiają być doskonałe i robić wszystko same, choć wcale nie muszą. W rodzinach wielodzietnych ważne jest zaangażowanie mamy i taty. Partnerstwo jest niejako obowiązkowe, ale też zbliża rodziców do siebie. W dzisiejszych czasach możemy również korzystać z nowoczesnych technologii i na przykład zamówić zakupy z dowozem do domu albo pozwolić dziecku wrócić ze szkoły do domu z rodzicami kolegi. Jeśli nie masz czasu, by biegać na wywiadówki, umów się z nauczycielami na kontakt telefoniczny czy mailowy. Z pewnością będziesz na bieżąco ze wszystkim, co się dzieje w szkole.
Każdy dzień to wyzwanie

Bez względu na to, ile masz dzieci, każdy dzień stanowi wyzwanie. Istotne jest, by w gąszczu obowiązków i zadań do zrobienia nie zgubić siebie. Nic nie może odbywać się kosztem dzieci. Znajdź więc chwilę na rodzinną zabawę, na rozmowę z każdym dzieckiem z osobna. Świetną okazją ku temu jest kąpiel. Wieczorny rytuał pomaga maluchom się zrelaksować i przemyśleć wszystko, co się danego dnia wydarzyło. Warto byś była obok, kiedy zechcą dzielić się wrażeniami.

W wielodzietnej rodzinie nie ma możliwości, by któryś z członków rodziny, może poza niemowlętami, nie był angażowany. Dbanie o to, by każdy czuł się potrzebny i ważny jest priorytetem. Rodzice powinni też dzielić się z dziećmi własnymi sprawami, dobrym słowem, malutką troską. Życie nie jest przecież usłane różami. I nigdy takie nie będzie.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ