Pin It

Czasami małżonkom nie wychodzi wspólne życie i uznają, że związku nie da się uratować. Rozwód z dzieckiem w tle dodatkowo stawia przed nimi kilka sporych wyzwań. Jak sobie z nimi poradzić, by nie skrzywdzić dziecka?

Niemal co piąte polskie dziecko mieszka z tylko jednym rodzicem, więc obecnie nie musimy obawiać się, że malucha spotkają w szkole czy przedszkolu przykrości z tego powodu. Często większą traumą jest życie pod jednym dachem z rodzicami, którzy codziennie „skaczą sobie do oczu”, niż mieszkanie z jednym, szczęśliwym i układającym sobie życie rodzicem i weekendowe spotkania z drugim. Pamiętajmy też, że jesteśmy wzorem dla dziecka i nasze związki dają im wyobrażenie o tym, jak mogą postępować z partnerem w przyszłości. Dom pełen wrzasku i pretensji tak naprawdę większość dzieci z chęcią zamieni na mamę, która doskonale dogaduje się z nowym partnerem i szczęśliwego, oddanego nowej partnerce tatę. To nie tylko pokaże mu, jak szczęśliwy może być związek z drugim człowiekiem, ale też jak eleganckie i przyjazne mogą być kontakty osób, które kiedyś się zraniły.

Jak powiedzieć?

Rozwód to nie koniec świata. Jeśli ojciec od dawna był nieobecny, rozwód może być traumą dla mamy, ale dziecko… może go nawet nie zauważyć. Jeśli jednak tata znika z dnia na dzień, nawet dwuletniemu dziecku należą się wyjaśnienia. Warto zrobić to spokojnie, zapewnić dziecko, że oboje rodziców nadal je kochają i powiedzieć prawdę o powodach rozstania. Nie wchodźmy jednak w nadmierne szczegóły – wyjaśnienie, że mama i tata już się nie kochają lub, że tata zdecydował, że woli mieszkać sam, małemu dziecku wystarczą. Ze starszymi warto porozmawiać osobno – na pewno same zauważyły, że rodzice nie stanowili do tej pory wzorowej pary i zrozumieją, że tak będzie lepiej również dla nich. Ważne, by dać dzieciom prawo do opisania swoich uczuć. Inaczej dziecko może latami pielęgnować żal do jednego z rodziców wynikły z tego, że nie zrozumiały na początku sytuacji i myślały, że np. mama „wyrzuciła” tatę z domu. Uświadommy też partnera, że wzajemna wrogość odbija się głównie na dziecku i że warto trzymać wspólny front. Obserwujmy dziecko i nie podawajmy więcej informacji, niż to konieczne – część dzieci przyjmuje wyprowadzkę jednego z rodziców zupełnie naturalnie, natomiast nie umie sobie poradzić właśnie z niekończącymi się żalami mamy lub lamentowaniem babci, która uważa, że maluch został dotkliwie poszkodowany.

Z taktem

Idealną sytuacją jest, gdy rodzice są zgodni co do motywów rozstania i trzymają się jednej wersji również przy dziecku. Dobrze jest uniknąć wzajemnych oskarżeń. Jeśli tata z własnej woli zniknie z życia dziecka i nie będzie chciał utrzymywać z nim kontaktów, trzeba maluchowi wyjaśnić, że to nie jego wina i że nadal ma kochającą mamę. Jeśli jednak między małżonkami panuje wrogość, ale ojciec i dziecko mają dobre kontakty, oszczędźmy dziecku pikantnych szczegółów, dotyczących powodów rozstania. Lepiej skupić się na pozytywach – teraz tata ma dla niego czas w weekend, rodzice są bardziej zadowoleni i nadal oboje kochają swoją pociechę. Takie rozmowy dobrze jest zacząć przeprowadzać, gdy zmiany jeszcze nie weszły w życie, by przygotować na nie dziecko. Maluchom oswojenie się z sytuacją może zająć kilka miesięcy; cierpliwie tłumaczmy, co się wydarzyło, nawet jeśli poprzednim razem zdawało się, że maluch zrozumiał.

Kontakty z tatą

To naturalne, że rodzice po rozwodzie mogą nie chcieć mieć ze sobą nic wspólnego. Jednak dziecko wolałoby zapewne, by tata wciąż był obecny w jego życiu. Choć będzie to trudne, przy wzajemnych żalach postarajmy się komunikować z partnerem bez obecności dziecka. Najgorsze, co możemy zrobić, to traktować dziecko jako posłańca. Przekazywane wściekłym tonem „Powiedz swojej matce że…” utwierdza dziecko w przekonaniu, że rodzice się nienawidzą, a ono ma z tym coś wspólnego. Dobrze jest ustalić, że choć mama i tata są na siebie wściekli, nie będą „sabotować” siebie nawzajem przy maluchu, a decyzje dotyczące np. wyboru przedszkola czy organizacji urodzin podejmą wspólnie. Warto nie rezygnować z dotychczasowych rytuałów, jakie dziecko miało z tatą – może on nadal odbierać je z przedszkola czy zabierać w sobotę do parku. To sprawi, że rozwód z punktu widzenia dziecka będzie mniej absorbujący. Niektórzy ojcowie żyjący pod jednym dachem z partnerką wycofują się z obowiązków rodzicielskich i tak naprawdę pełnią raczej funkcję niedzielnych rodziców. Gdy po rozwodzie będą musieli co tydzień zostać sam na sam z maluchem na cały dzień, zaczną na nowo odkrywać ojcostwo i nie będą mogli wykręcić się od karmienia czy rozmowy.

To, czy dziecko będzie miało z tatą dobre kontakty, zależy też od mamy. Powinna ona traktować naturalnie cotygodniowe odwiedziny malucha u taty – życzyć mu dobrej zabawy i z uwagą słuchać o tym, co w tym czasie się wydarzyło. W przeciwnym razie dziecko będzie czuło się zestresowane wizytą i może nabrać niechęci do swojego ojca.

Kondycja mamy

Przy rozwodzie z udziałem dzieci mamy często są skupione tylko na samopoczuciu najmłodszych członków rodziny. To błąd, bo dla wielu dzieci najbardziej czytelnym sygnałem tego, że stało się coś strasznego jest zapłakana i zaniedbana mama w depresji. To zaburza ich poczucie bezpieczeństwa bardziej, niż sama nieobecność taty. Dlatego dobrze jest cały czas pamiętać o sobie – zdrowo się odżywiać, nie spędzać całych nocy na rozpamiętywaniu, nie odcinać się od przyjaciół ani nie zarzucać zainteresowań. Dużo mam po rozwodzie ma wyrzuty sumienia, niezależnie czy wychowują dziecko bez męskiej pomocy na co dzień, czy znalazły sobie nowego partnera. Niesłusznie. Pokazanie dziecku, że mama może funkcjonować w zdrowym związku to lepsza lekcja, niż życie w nieszczęściu z ojcem dziecka „dla jego dobra”. Z kolei samotna, ale szczęśliwa i spełniona mama pokazuje dzieciom, że jej samopoczucie nie zależy od tego, czy ma partnera, co stanowi wspaniałą, życiową lekcję.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ