Pin It

Od przyszłego roku rodzice bez prawa do płatnego urlopu macierzyńskiego będą otrzymywać miesięcznie 1 tysiąc złotych świadczenia rodzicielskiego przez pierwszy rok życia dziecka. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, który został wpisany do wykazu prac Rady Ministrów.

Świadczenie rodzicielskie ma być odpowiednikiem zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński przysługuje obecnie rodzicom pracującym i ubezpieczonym, w tym również osobom niebędącym pracownikami, ale podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu oraz zatrudnionym na umowę zlecenie, jeśli mają odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe.

Do świadczenia rodzicielskiego będą uprawnieni bezrobotni, studenci, osoby na umowach cywilno-prawnych, rolnicy. Świadczenie ma być przyznawane niezależnie od dochodu rodziny. W przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka świadczenie będzie można pobierać przez rok, tj. 52 tygodnie. Przy dwojgu dzieciach będzie przysługiwać przez 65 tygodni, trojgu – 67 tygodni, czworgu – 69 tygodni, a przy piątce i więcej – 71 tygodni.

Ze świadczenia nie będą mogły skorzystać osoby uprawnione do zasiłku macierzyńskiego (również jeśli dotyczy to tylko jednego z rodziców) oraz rodziny zastępcze zawodowe.

Od momentu porodu rodzic będzie miał 3 miesiące na zgłoszenie się po świadczenie. Jeśli zrobi to po tym czasie, pieniądze otrzyma dopiero od momentu złożenia wniosku. Jeżeli w ciągu roku od urodzenia dziecka rodzic podejmie pracę, świadczenie nadal będzie wypłacane, ale zostanie obniżone o połowę.


Pomyśl o przyszłości swoich dzieci. Ubezpiecz siebie i swoją rodzinę! 


Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia 2016 roku. Przepisy przejściowe zakładają, że ze świadczeń będą mogli skorzystać rodzice, których dzieci urodziły się przed 1 stycznia 2016 r., w sytuacji gdy nie minęło jeszcze 52 tygodni od urodzenia dziecka. Oznacza to, że jeśli np. ktoś urodził dziecko w czerwcu 2015, to od 1 stycznia 2016 do czerwca 2016 będzie otrzymywał takie świadczenie.

źródło: prawo.money.pl, mpips.gov.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

5 KOMENTARZY

  1. Witam wyczytałam ze osoby które uroda w 2015 r również będą mogły skorzystać z świadczenia rodzicielskiego po 100zł miesięcznie czy to prawda jak tak to gdzie i jak i kiedy się oto ubiegać

  2. nam też przysługuje. czytajcie uważnie!
    cytuję: „Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia 2016 roku. Przepisy przejściowe zakładają, że ze świadczeń będą mogli skorzystać rodzice, których dzieci urodziły się przed 1 stycznia 2016 r., w sytuacji gdy nie minęło jeszcze 52 tygodni od urodzenia dziecka. Oznacza to, że jeśli np. ktoś urodził dziecko w czerwcu 2015, to od 1 stycznia 2016 do czerwca 2016 będzie otrzymywał takie świadczenie.”
    ja mam termin na październik br. i dopiero będę dostawała od stycznia 2016 r. do momentu aż dziecko skończy 1 r.ż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ