Pin It

Podczas gdy południe Polski zachęca do górskich wędrówek, północ oferuje zupełnie inne atrakcje: piękne piaszczyste plaże, wysokie latarnie, z których można podziwiać całą okolicę, i… wspaniałe krzyżackie zamki. Gdzie warto zajrzeć?

Łeba

Łeba to niewielka miejscowość wypoczynkowa, malowniczo położona na wybrzeżu, między dwoma jeziorami: Łebsko i Sarbsko. Piękne otoczenie i bliskość morza zachęca do odpoczynku i spacerów. W wolnej chwili wstąpcie do ciekawego Muzeum Motyli. W gablotach zobaczycie niezliczone egzemplarze tych barwnych owadów, pochodzące z różnych zakątków świata. Po posileniu się pyszną świeżą rybą wybierzcie się koniecznie na słynne łebskie wydmy. Wdrapanie się na szczyt najwyższej z nich, nazywanej Górą Łącką, będzie wymagało od was trochę wysiłku – ale na pewno warto! Będąc w Łebie, nie sposób pominąć parku rozrywki: Łeba Park. Znajdujące się tu modele dinozaurów zafascynują i dorosłych, i dzieci. Możecie się nawet przejechać pojazdem Flinstonów!

Przydatne strony: www.muzeummotyli.pl; www.lebapark.pl.

Ustka

W Ustce przespacerujcie się wzdłuż nadmorskiej promenady. Na zapełniających ją straganach kupicie wszelkiego rodzaju pamiątki. W jej pobliżu znajdują się dwie ciekawe budowle: latarnia morska, na której szczyt możecie się wdrapać po schodach i niezwykła Czerwona Willa. Do spacerów zachęcają również dwa wysunięte w morze falochrony. Skorzystajcie z niepowtarzalnej okazji i wstąpcie do Muzeum Chleba. Unoszący się w powietrzu zapach świeżego pieczywa sprawi, że… zgłodniejecie. W Ustce, jak niemal w każdej miejscowości na wybrzeżu, możecie skosztować pysznych dań rybnych.

Swołowo

Nieopodal Słupska zlokalizowana jest niewielka, urokliwa wieś: Swołowo. Nie możecie jej pominąć podczas swoich wojaży po województwie pomorskim. Jej zabudowa jest najlepszym przykładem dawnego budownictwa charakterystycznego dla regionu Pomorza. Maluchy będą zachwycone domami i zagrodami „w kratę” – ich ściany bielone są wapnem, a drewniane belki tworzą na nich charakterystyczne kwadratowe pola. Nie bez powodu ten rodzaj budownictwa nazywany jest „szachulcowym”. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza oferuje moc atrakcji, którymi każde dziecko będzie zachwycone. Wysłuchają opowieści na temat dawnego życia na wsi, własnoręcznie zrobią masło i obejrzą pokaz tkania.

Przydatne strony: www.swolowo.pl.


Kosmetyki do opalania dla DZIECI


Kluki

Jeśli zainteresują was dawne dzieje Pomorza, wybierzcie się również do małej miejscowości niedaleko Łeby. W Klukach działa ciekawe Muzeum Wsi Słowińskiej. Maluchy dowiedzą się tutaj – i zobaczą – jak funkcjonowała kaszubska wieś. Niemałą atrakcją są odbywające się na terenie skansenu cykliczne imprezy. Z pewnością zainteresuje was Czarne Wesele, w trakcie którego można wysłuchać ludowej muzyki czy kupić wspaniałe drobiazgi na kiermaszach. Skąd nazwa festynu? Wydarzenie rozpoczyna się od… kopania torfu. Odwiedzający też mogą spróbować!

Przydatne strony: www.muzeumkluki.pl.

Chmielno

Poznawanie kaszubskiej kultury i sztuki możecie kontynuować we wsi Chmielno. Mnóstwo frajdy sprawi wam wizyta w Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów. Placówka muzealna funkcjonuje od 20 lat, ale jej historia jest znacznie dłuższa. Powstała ona przy warsztacie rodziny Neclów, którzy ceramiką zajmują się już od dziada pradziada. Dowiecie się, jak powstają ceramiczne cuda, zobaczycie najwspanialsze egzemplarze, a w sklepiku będziecie mogli kupić niezwykłe pamiątki.

Przydatne strony: www.necel.pl.

Rumia

Kilka tysięcy kaktusów i sukulentów w jednym miejscu? Taka bajkowa kraina kolczastych roślin czeka na was w Rumi, niedaleko Trójmiasta. Rośliny zadziwiają kształtami i… kwiatami w kolorach tęczy. W kaktusiarni można oczywiście kupić roślinę dla siebie i hodować ją w domu.

Przydatne strony: www.kaktusiarnia.pl.

Gdańsk

Gdańsk to najważniejsze miasto na Pomorzu i równocześnie jedno z najpiękniejszych. Spacer po gdańskiej starówce dostarczy wam niezapomnianych wrażeń. Bajecznie prezentują się niepowtarzalne zabytki: Dwór Artusa, słynna fontanna Neptuna, Żuraw, czyli drewniany dźwig portowy. W krajobrazie Gdańska dominuje monumentalna sylwetka bazyliki Mariackiej – jest to jedna z największych na świecie ceglanych budowli! Warto wdrapać się schodami na jej wieżę. Choć we wspinaczkę trzeba włożyć trochę wysiłku, to rozciągająca się z jej szczytu panorama wszystko wynagrodzi. Wejdźcie również na pokład statku Sołdek, który po wielu latach pełnienia służby na morzu przekształcony został w muzeum. Gdzie jeszcze powinniście zajrzeć?

Na pewno do zoo w Gdańsku-Oliwie, jednego z największych w kraju. Mieszka tu niemal 200 gatunków zwierząt! Atrakcją stworzoną z myślą o najmłodszych odwiedzających jest minizoo, w którym dzieci mogą pogłaskać kózkę, przytulić królika czy świnkę morską. Na terenie ogrodu zoologicznego znajduje się również park linowy Małpi Jar, w którym także maluchy mogą spróbować swoich sił na najłatwiejszych trasach. Wycieczka po Gdańsku nie byłaby kompletna bez wizyty w Centrum Hewelianum. Centrum nauki w fascynujący sposób przybliża i dorosłym, i dzieciom tajemnice fizyki, astronomii, chemii czy biologii.

Przydatne strony: www.zoo.gd.pl; www.cmm.pl; www.malpijar.pl; www.hewelianum.pl.

Gdynia

Wiele ciekawych miejsc znajduje się także w Gdyni, która wraz z Gdańskiem i Sopotem tworzy Trójmiasto. Sercem miasta jest Skwer Kościuszki i Molo Południowe. To właśnie tutaj usytuowane są największe atrakcje Gdyni. W Akwarium Gdyńskim będziecie mogli podziwiać wspaniałe morskie stworzenia: ryby, koralowce, węże, kraby, koniki morskie, a nawet olbrzymią ośmiornicę. Niedaleko przycumowane są dwa statki, które koniecznie musicie zobaczyć. Jest to piękny żaglowiec Dar Pomorza, który liczy sobie już ponad 100 lat, i okręt ORP Błyskawica.

Na waszą uwagę zasługują także Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Motoryzacji. W pierwszym z nich maluchy z zaciekawieniem będą się przyglądać armatom, helikopterom i samolotom, a w drugim – zabytkowym egzemplarzom motocykli i samochodów. Odwiedźcie również Centrum Nauki Experyment. Ekspozycje podzielone są na kilka kategorii: fizyka, człowiek, środowisko, optyka i dźwięki. W każdym dziale przygotowane są interesujące doświadczenia, które dzieci mogą wykonać same. To doskonała okazja do poznania praw rządzących światem i do obudzenia w maluchu fascynacji nauką. Do aktywnego wypoczynku zachęca z kolei Adventure Park. Znajdziecie tu m.in. park linowy, plac zabaw, dmuchane zamki, domki na drzewach, ścianki wspinaczkowe.

Przydatne strony: www.akwarium.gdynia.pl; www.cmm.pl; www.orpblyskawica.com.pl; www.muzeummw.pl; www.gdynskie-muzeum-motoryzacji.pl; www.experyment.gdynia.pl; www.adventurepark.pl.

Sopot

Wizytówką Sopotu jest bez wątpienia molo, czyli drewniany pomost wysunięty w głąb morza. Jego długość wynosi ponad 500 m, co sprawia, że jest to najdłuższe molo nad Bałtykiem! Przespacerujcie się na sam jego kraniec i głęboko wdychajcie powietrze nasycone jodem. Niedaleko wznosi się sopocka latarnia: warto wejść na górę, aby móc podziwiać panoramę miasta i wybrzeża. W dalszy spacer udajcie się wzdłuż najsłynniejszego deptaka Sopotu, czyli ulicy Bohaterów Monte Cassino. Możecie tu chwilę odpocząć i zjeść coś pysznego w jednej z wielu znajdujących się tu restauracji. Waszej uwadze z pewnością nie umknie oryginalny budynek – tzw. Krzywy Domek. Niezapomniana będzie również wyprawa do skansenu archeologicznego Grodzisko. Dzieci dowiedzą się tu i zobaczą, jak wyglądało życie we wczesnym średniowieczu.

Przydatne strony: www.molo.sopot.pl; www.krzywydomek.info; www.archeologia.pl.

Hel

Na północnym krańcu Polski wysuwa się w morskie wody wąski pas lądu: Mierzeja Helska. W najwęższym miejscu szerokość wynosi zaledwie 150 m! Na samym jej końcu ulokowało się miasto Hel, którego nie może zabraknąć w waszym planie wycieczki. Największą radość sprawi wam widok zwierząt w helskim fokarium. Maluchy dowiedzą się, czym te sympatyczne stworzenia się żywią, a być może nawet zobaczą, jak pracownicy placówki je karmią. Niezapomniana będzie także wizyta w Muzeum Obrony Wybrzeża, w którym zgromadzone są mundury, odznaki, sprzęt łączności wojskowej, miny morskie i wiele innych ciekawych eksponatów.

Przydatne strony: www.fokarium.pl.

Władysławowo

W miejscu, w którym Półwysep Helski ma swój początek, zlokalizowana jest jedna z najpopularniejszych nadmorskich miejscowości wypoczynkowych: Władysławowo. Oprócz pięknej plaży jest tu również Muzeum Motyli i wspaniałe wesołe miasteczko: Lunapark Sowiński. Jeśli dysponujecie wolnym czasem, wybierzcie się na wycieczkę na północ od Władysławowa. Znajduje się tutaj przylądek Rozewie, który przez lata był najdalej wysuniętym na północ punktem Polski. Niedawne pomiary geodezyjne wykazały jednak, że kraniec państwa znajduje się nieco na wschód od przylądka, przy plaży w Jastrzębiej Górze.

Przydatne strony: www.muzeummotyli.pl; www.lunapark-sowinski.pl.

Kościerzyna

Podczas wojaży po województwie pomorskim wstąpcie do miasta Kościerzyna. W skansenie Muzeum Kolejnictwa zgromadzone są stare parowozy, lokomotywy, wagony. Niektóre z nich liczą sobie niemal 100 lat! Warto odwiedzić także nietypową placówkę: jedyne w Polsce Muzeum Akordeonu.

Przydatne strony: www.muzeum.kna.pl.

Stegna

Bałtyckie wybrzeże słynie nie tylko z piaszczystych plaż, ale również tego, co można na nich odkryć: bursztynu. Nie jest to jednak łatwe, dlatego aby zobaczyć ten niezwykły skarb na własne oczy, lepiej wybrać się do miejscowości Stegna. W Muzeum Bursztynu można podziwiać inkluzje, czyli uwięzione w zastygłej żywicy owady, można też wysłuchać opowieści o tym, w jaki sposób powstaje bursztyn.

Przydatne strony: www.bursztynowakomnata.com.

Zamki krzyżackie

Elementem krajobrazu charakterystycznym dla województwa pomorskiego są zamki wzniesione bądź przejęte przez zakon krzyżacki. Niektóre do dziś prezentują się w całej okazałości, a po innych pozostały tylko ruiny. Jednak każde takie miejsce ma swoją fascynującą historię i niepowtarzalną atmosferę. Większość z nich przyciąga turystów nie tylko architekturą, ale i urządzonymi w ich wnętrzach ekspozycjami czy organizowanymi festynami i turniejami rycerskimi. Gdzie dokładnie szukać krzyżackich zamków?

Na pewno warto odwiedzić miejscowości: Bytów, Człuchów, Gniew, Sztum czy Kwidzyn. Jednak to budowla w Malborku jest perełka wśród zamków. Jest to jeden z najwspanialszych tego typu obiektów nie tylko w Polsce, ale i na świecie! Dech w piersiach zapiera już sam widok warowni z przeciwległego brzegu rzeki. Historia zamku jest długa i fascynująca, a spacer po nim będzie niezapomniany.

Przydatne strony: www.muzeum.czluchow.pl; www.zamekbytowski.pl; www.zamek-gniew.pl; www.zamek.malbork.pl.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ