Pin It

Poród oznacza koniec życia seksualnego. Tak przynajmniej słyszałeś. Z niepokojem czekasz więc na „dzień zero”, kiedy to radość z narodzin maluszka pomiesza się z rozpaczą po rozstaniu z miłosnymi uniesieniami. Ale czy rzeczywiście tak musi być? Nie! Owszem, współżycie po porodzie będzie inne, ale niekoniecznie gorsze. Jakie przeszkody mogą się pojawić?

6 tygodni

Przede wszystkim przygotuj się na to, że wasze łóżko przestanie być świadkiem seksu na co najmniej sześć tygodni. Tyle bowiem trwa połóg, a więc okres, kiedy organizm kobiety dochodzi do siebie po wymagającym nie lada wysiłku doświadczeniu, jakim jest ciąża i poród. Pamiętaj jednak, że czas, jaki potrzebny jest do całkowitej regeneracji, to kwestia bardzo indywidualna. Może to nastąpić nawet po kilku kolejnych tygodniach.

Spać, spać, spać…

Załóżmy, że partnerka pod względem fizycznym czuje się dobrze, a lekarz nie widzi przeszkód w powrocie do seksu. Mimo to w waszej sypialni dalej wieje chłodem? Powodów może być co najmniej kilka.

Weź pod uwagę to, że – za sprawą hormonów – kobieta przełącza się automatycznie w tryb „macierzyństwo”. Nie w głowie jej miłosne igraszki, lecz raczej przewijanie, karmienie, kąpanie, jednym słowem – opiekowanie się dzieckiem. Co za tym idzie – nieodłącznymi towarzyszami codzienności stają się zmęczenie i niewyspanie. Seks jest więc ostatnią rzeczą, na jaką młoda mama ma ochotę po przyłożeniu głowy do poduszki. Co możesz z tym zrobić?

Musisz pogodzić się z tym, że kilka pierwszych miesięcy życia dziecka wymaga od kobiety – i ciebie – największego zaangażowania. Problemem staje się zarówno brak sił, jak i nieraz po prostu brak czasu na seks. Zastanów się, czy w jakiś sposób możesz odciążyć swoją partnerkę. Przejęcie na siebie części domowych obowiązków pozwoli jej odpocząć i być może – nabrać ochoty na zbliżenia.


 Poczuj się świetnie w swoim ciele, w ekskluzywnej, seksownej bieliźnie! Sprawdź TO!

Ekskluzywna bielizna damska


Baby blues

„Nie jestem w nastroju” – słyszysz za każdym razem, gdy próbujesz się chociażby przytulić? Nie traktuj tych słów w kategoriach zwykłej wymówki. Bardzo możliwe, że partnerka rzeczywiście nie jest w najlepszym nastroju. Może jej doskwierać poporodowy smutek, czyli baby blues. Jego objawy mijają zwykle po kilku tygodniach. Ważne, abyś w tym czasie ją wspierał, okazywał troskę i cierpliwość. Bądź jednak czujny. Jeśli przygnębienie, drażliwość, brak zainteresowania dzieckiem utrzymują się o wiele dłużej bądź są bardzo nasilone, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Mogą to być symptomy depresji poporodowej, która wymaga leczenia.

Sucho i niewygodnie

Po pierwszych próbach współżycia twoja partnerka unika kolejnych zbliżeń? Możliwe, że seks związany jest z dyskomfortem wywołanym suchością pochwy, bólem okolic krocza czy podbrzusza, jeśli poród nastąpił poprzez cesarskie cięcie. Rozwiązanie pierwszego problemu jest bardzo proste: wystarczy udać się do apteki i poprosić o intymny żel nawilżający. W drugim przypadku warto poeksperymentować i spróbować znaleźć pozycję, w której ból nie będzie odczuwany. Może się jednak okazać, że trzeba będzie jeszcze chwilę odczekać, aż do całkowitego ustąpienia dolegliwości bólowych.

Rozstępy i cellulit

Prawdopodobnie nawet nie wiesz, jak wygląda cellulit, a nawet jeśli wiesz – to pewnie jest ci on całkowicie obojętny. Podobnie z rozstępami (tutaj znajdziesz krem na rozstępy). Twoja partnerka jednak ma do kwestii wyglądu całkowicie odmienne podejście. Codziennie przygląda się kreskom przecinającym jej brzuch, któremu daleko do formy sprzed ciąży. Zaokrąglone biodra i uda pokryte „pomarańczową skórką” też nie nastrajają młodej mamy zbyt optymistycznie. Kompleksy potrafią skutecznie odebrać kobiecie ochotę na seks.

Jedyne, co możesz zrobić, to jak najczęściej powtarzać jej, że podoba ci się samo jak przed ciążą. Uważaj jednak na to, aby komplementy brzmiały wiarygodnie! Jeśli powiesz partnerce, że ma szczupłe i seksowne nogi, podczas gdy ona doskonale wie o tym, że przybyło jej w tej partii co najmniej kilka centymetrów, już nigdy nie uwierzy w twoje pochwały.

W kwestii powrotu do seksu po porodzie, najważniejsza jest cierpliwość i… wytrwałość. Być może nieraz sam będziesz miał ochotę machnąć ręką i odwrócić się twarzą do ściany. Pamiętaj jednak, że łatwiej jest utrzymać bliskość nawet w trudnym czasie, jakim jest pojawienie się na świecie dziecka, niż odbudować ją całkowicie od podstaw, gdy dystans między wami stanie się zbyt duży.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ